درصورت درخواست هرگونه خدمات مالی، حسابداری و مالیاتی با ما تماس بگیرید : 88709141-021 و 88709143-021 و 09391298709

سنوات چیست؟

فهرست

قوانین کار و حقوق وزارت کار همیشه مربوط به پرداخت حقوق پایه نیست و برای اینکه از افراد حقوق بگیر زیر نظر وزارت کار حمایت شود، تسهیلاتی نیز برای آنها در نظر گرفته شده است. یکی از این تسهیلات سنوات است که به افراد دارای حقوق وزارت کار پرداخت می‌شود.

در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم.

سنوات چیست؟

سنوات بخشی از تسهیلات وزارت کار برای افراد شاغل زیر نظر این وزارتخانه است. مبلغی که به عنوان سنوات پرداخت می‌شود شامل، هزینه‌های زندگی فرد شاغل مانند حق مسکن و هزینه‌های مربوط به حق اولاد و خواربار می‌شود. در واقع می‌توان گفت که سنوات بخشی از پایین بودن میزان حقوق کارمندان و بخشی از هزینه‌های آنها را جبران می‌کند. در اصل، هدف اصلی پرداخت سنوات این است که کارمندان برای انجام کارهای خود در شرکت و سازمان انگیزه داشته باشند و با گرفتن سنوات کیفیت و راندمان کار آنها بالا برود. طبق قوانین وزارت کار هر فردی که به صورت رسمی و غیررسمی با هر شرکتی قرارداد ببندد، مشمول دریافت سنوات می‌شود.

میزان سنوات چقدر است؟

شورای عالی کار در پایان هر سال، میزان پایه حقوق و همچنین پایه سنوات را اعلام می‌کند. عددی که برای پایه سنوات توسط این شورا اعلام می‌شود برای یک روز است و برای محاسبه ماهانه آن، باید عدد اعلام شده را در ۳۰ (تعداد روزهای هر ماه) ضرب کنید.

پایه سنوات چگونه محاسبه می‌شود؟

اگر سابقه کاری شما یک سال شود، برای محاسبه پایه سنوات باید تعداد روزهای کاری ماه را ضربدر پایه حقوق کنید. معادله زیر برای میزان سنوات معرفی شده در سال ۹۹ در نظر گرفته شده است و سنوات سال ۱۴۰۰ در پایان سال اعلام می‌شود.

تعداد روزهای کاری ماه × ۲۳,۳۳۳ + حقوق پایه ماهانه اعلام‌شده در سال جاری = حقوق پایه ماهانه در سال دوم

آیا پرداخت سنوات اجباری است؟

بله.

سنوات آخر خدمت یا حق سنوات یکی از بخش‌های اجباری پرداختی از سوی کارفرماها است که باید به کارگران تعلق بگیرد. حق سنوات که آن را با نام مزایای پایان خدمت نیز می‌شناسند، مبلغی معادل یک ماه آخرین مزد دریافتی فرد است که در ازای هر یک سال، یک ماه محاسبه شده و در زمان اتمام کار کارگر، به او تعلق می‌گیرد.

گردآورنده:نهال بیات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *