درصورت درخواست هرگونه خدمات مالی، حسابداری و مالیاتی با ما تماس بگیرید : 88709141-021 و 88709143-021 و 09391298709

آیا خرید و فروش سهام در بورس مشمول پرداخت مالیات است ؟

فهرست

سلام من توی بورس سهام خرید فروش میکنم

ایا امکانش هست توی اداره مالیات برام پرونده باز کنن.منظورم اینه به اداره مالیات بدهکار میشم یا نه ممنون

یک پاسخ

  1. خود خرید و فروش سهام معاف از مالیات است و موقع خرید و فروش توسط کارگزاری کسر میشه

    تو قانون مالیاتی داریم که :

    ماده ۱۴۳ مکرر- از هر نقل و انتقال سهام و حق تقدم سهام شرکتها اعم از ایرانی و خارجی در بورسها یا بازارهای خارج از بورس دارای مجوز، مالیات مقطوعی به میزان نیم‌درصد (۵/۰%) ارزش فروش سهام و حق تقدم سهام وصول خواهد شد و از این بابت وجه دیگری به عنوان مالیات بر درآمد نقل و انتقال سهام و حق تقدم سهام و مالیات بر ارزش افزوده خرید و فروش مطالبه نخواهد شد.

    کارگزاران بورسها و بازارهای خارج از بورس مکلفند مالیات یاد شده را به هنگام هر انتقال از انتقال دهنده وصول و به حساب تعیین شده از طرف سازمان امور مالیاتی کشور واریز نمایند و ظرف ده روز از تاریخ انتقال، رسید آن را به همراه فهرستی حاوی تعداد و مبلغ فروش سهام و حق تقدم مورد انتقال به اداره امور مالیاتی محل ارسال کنند.

    البته ناگفته نماند خود سهام شرکت ها معاف از مالیات هستند اما موجب بند ۳۶ ماده واحده قانون مالیات های مستقیم و طبق تبصره ۱ ماده ۱۴۳ مکرر اوراق بهادر مانند اوراق اجاره یا اختیار معامله و … مشمول مالیات بر نرخ صفر میشه

    به صورت کلی اگه توسط کارگزاری خرید و فروش سهام میکنید و در بورس فعالیت دارید نگران نباشید مالیاتی ندارید مالیات شما توسط کارگزاری پرداخت میشه ولی اگه اوراق بهادر دیگه ایی رو معامله میکنید بنظر باید یه اظهارنامه با نرخ صفر داده بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *